• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2165988,558
  % -0,82
 • BIST 100
  %

Bank of America (BofA) ve Bakan Şimşek Toplantısı

Bank of America (BofA) ve Bakan Şimşek Toplantısı
Bank of America (BofA) Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yabancı fon yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıya ilişkin izlenimlerini aktaran bir not hazırladı.

Bank of America (BofA) Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 4-5 Ekim’de yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıya katılan fon yöneticilerinin görüş ve önerinlerini  aktardı.

Toplantıya katılan farklı profildeki yatırımcıların görüşleri aktarılırken yönettiği portföy 500 milyar doların üzerinde olan ABD’li bir varlık yönetim şirketinin Türkiye’de uygulanan ekonomik program konusunda olumlu görüşte olduğu belirtildi. Bu şirketin Türkiye’de 3 katalizöre dikkat çekti. Bu 3 katalizör; gelecek yıl enflasyonun gerilemesi, KKM’lerde başarılı bir geri çekilme ve Türk lirasında öngörülebilir bir değer kaybı olarak sıralandı.

ABD’li bir hedge fonun Şimşek ile gerçekleştirilen toplantıya ilişkin gözlemlerinde Türkiye’nin rezerv biriktirme konusuna öncelik vermesinin altını çizerek ekonomik sürdürülebilirlik konusunda yapılan çalışmalara dikkat çekti.

 

Yönettiği fon büyüklüğü 500 milyar doların üzerinde olan İngiliz varlık yönetim şirketinin ise risklei ön planda tuttuğu gözlemlendi. Sıkı spread’ler dolayısıyla Türkiye ile ilgili ‘ağırlık azalt’ tavsiyesini koruyan fon ekonomide bazı zorluklar olduğunu ve tam bir toparlanmanın kolay olmadığını belirtti. Fonun değerlendirmesinde yapısal sorunların devam ettiği ve bunları çözmenin zaman alacağı ifade edildi.

1,5 Trilyon Dolarlık Fon: Bakan Şimşek pozitif mesajlar verdi .

BofA’nın notunda gözlemleri aktarılan yönettiği fon büyüklüğü 1,5 trilyon dolar düzeyinde olan ABD’li bir fonun ise Bakan Şimşek’in mesajlarını ikna edici bulduğu aktarıldı. Fonun temsilcisi Türkiye için risklerin devam ettiğini ancak Bakan Şimşek’in uzun bir süre görevinde kalacağına inandıklarını belirtti.

Notta 1 trilyon dolardan daha fazla varlık yöneten ABD’li bir fonun yerel seçimlere dikkat çektiği ifade edildi. Buna göre fonun temsilcisi mali politikalarda seçimlere kadar potansiyel bir patinaj öngördüklerini ve o döneme kadar mali politikada daha yavaş adımlar beklediklerini söyledi.

Toplantıda rezerv konusuna birçok yatırımcının da vurgu yaptığı görüldü. Notta yaklaşık 500 milyar dolarlık fon yöneten İngiliz varlık yönetim şirketinin enflasyon ve kullanılabilir rezervler konusunda temkinli olduğu belirtildi.